Jak vybrat výrobu nástrahy?

Rybáři to dnes mají snadné, cokoli z velkého výběru nástrah lze zakoupit už hotové a v dokonalém provedení, přesto ale někdy nadejde situace, že by člověk chtěl něco vyloženě podle svého. Ne jenom tak poupravit, přímo vyrobit vlastnoručně. Navíc i ten pocit, když ulovíte rybu na vlastnoručně vyrobenou nástrahu, ten je prostě k nezaplacení. Udělat si boilies nebo pelety podle svého přitom zas takový problém není.
 
 
 

Z ČEHO JE UDĚLÁME?

 
Pro výrobu boilies lze použít hotové směsi, čímž nám odpadne spousta práce s mícháním velkoobjemových komponentů, mléčných proteinů, rybí moučky, drcených semínek a ingrediencí, které si ti největší znalci drží často jako dobře střežené tajemství. I hotovou směs můžeme pochopitelně nadopovat, doplnit o aromatické a další přísady, receptů na „zaručeně nejlepší“ boilies najdete snadno spoustu třeba na internetu. 
 
 
 

KDEPAK TVAROVAT V RUCE

 
to byste si dali, u boilies je při intenzívnějším zakrmování poměrně velká spotřeba kuliček a tak samozřejmě k tomuto účelu rybářští koumáci vymysleli spoustu šikovných pomůcek, které práci výrazně urychlí, usnadní a zefektivní. Asi nejoblíbenější a osvědčenou pomůckou jsou takzvané rollbally, desky s profilovaným povrchem, které nám během několika pohybů umožní vyrobit poměrně velké množství kuliček najednou. 
 
 
 

DESKA NEBO PISTOLE?

 
Samozřejmě pořádně a důkladně prohníst a promíchat, otázkou spíš ale je, jak z té hmoty následně vytvořit válečky v délce, odpovídající šířce rollballu. Možností je několik, tou asi nejjednodušší je vyválení těsta do požadovaného tvaru pomocí rolovací desky. Ta zpravidla umožňuje vytvořit válečky o dvou průměrech, které se o několik milimetrů odlišují, to je dáno odlišně vysokými bočnicemi na stranách, pouhým otočením změníme požadovaný průměr válečku. 
 
 
Velmi praktickou pomůckou pro výrobu válečků z pořádně zpracovaného těsta na boilies je speciální vytlačovací pistole, která vybavena koncovkou o volitelném průměr, proto vytlačený váleček bude mít požadovanou sílu. Délku uděláme zcela přesnou, protože můžeme vytlačovat těsto rovnou na rollball. Pro tvorbu je třeba namíchat těsto ve správné konzistenci, ani příliš tuhé, ani přehnaně řídké.
 
 
 

MŮŽEME VÁLET

 
Samotné vytváření kuliček je rychlé, prostě přiložíte horní desku na spodní, na níž leží jeden nebo dva válečky z těsta, na okrajích do sebe díly zapadnou a potom prostě několika pohyby k sobě a od sebe přejedete horní deskou. Spodní by měla být opatřena gumovými nožičkami, jež zajistí stabilní polohu a brání skluzu. Práce jde krásně od ruky a kuličky jsou jedna jako druhá, radost pohledět!
 
 
 
Hotové uvařené boilies (čím větší kuličky, tím déle vařit) lze ještě nadopovat, aromatizovat nebo obalit pomocí jedné želatiny v nerůznějších sypkých nebo hruběji nadrcených dobrotách. Používají se často také různé esence, oleje, dipy, boostery, výtažky, česnek sušený i granulovaný, koření, skořice, anýz nebo zředěný alkohol. Boilies usušíme a dobře uložíme na suché, větrané místo, můžeme ho ale také zrazit, naložit nebo konzervovat noha dalšími způsoby. Pro jistotu boilies uložené v hustém sáčku občas kontrolujte, nesmí žluknout a pozor i na moly a škůdce. Žádný strach, vyrobíte třeba lepší boilies než mají vaši kamarádi!